Sürücü Kursu Ara


Ekskavatör Operatörlük Belgesi

Ekskavatör Operatörlük Belgesi

Ekskavatör, teknik olarak tesviye, yükleme, kazı yapma, enkaz kaldırma, eğimli bayır yerlerini düzeltme, heyelan durumunda kapanan yolları açma, kırma, üst tabanları sıyırma özelliklerine sahip iş makinesi türüdür.

Ekskavatörün Yapısı Nasıldır?

Alt kısmı paletli veya lastik tekerlekli olabilir. Kazma işlemini sağlayan mekanizma, makinenin ön kısmında bulunur. Üst kısmında kumanda terhibatı ve tahrik motoru mevcuttur. Kepçeli, ters kepçeli, düz kepçeli, draglin ve çeneli çeşitleri bulunur.

Ekskavatör Operatürü Olma Şartları Nelerdir?

18 yaşını dolduran, sağlık yönünden engeli bulunmayan, en az ilkokul mezunu olan, sabıka kaydı bulunmayan her vatandaş sınava girerek operatör belgesini alarak Ekskavatör Operatörü olabilir.

Ekskavatör Operatör Belgesi nereden alınır?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel  Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında  Kazıma - Yükleme - Tesviye (Ekskavatör) Tipi İş Makinesi  programını uygulamak üzere gerekli donanımı, teçhizatı bulunan ve uzman öğretici personeli olan İş Makinasi Operatörlük Kurslarından alabilirsiniz. Bu kursları buraya tıklayarak listeleyebilirsiniz.

Ekskavatör Ehliyeti Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

- Biyometrik fotoğraf

- Sağlık raporu

- Öğrenim belgesi (en az ilkokul mezunu)

- Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi. 

Ekskavatör Eğitim Süresi Ne Kadardır? 

Teorik Eğitim Süresi : 36 ders saati
Araç Başı (Grup) Uygulamalı Eğitim Süresi : 18 ders saati
Araç Üzeri (Bireysel) Uygulamalı Eğitim Süresi : 6 ders saati
Toplam Süre : 60 ders saati

Ekskavatör belgesini g sınıfı ehliyete çevirebirebilir miyim?

G sınıfı Sürücü Belgesi Karayolları Trafik Kanununa göre Karayolunda hareket edecek araçları kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Kullandığınız Ekskavatör ile Karayoluna çıkacaksanız Ehliyetinize "G" sınıfı sürücü belgesi olarak işletmeniz gerekmektedir.

Ehliyetiniz Varsa; Operatörlük Belgesini sürücü belgesine "G" sınıfı olarak işletebilirsiniz.


Ehliyetiniz Yoksa; Operatörlük belgesi aldıktan sonra Trafik ve İlkyardım sınavına girmek şartıyla "G" sınıfı sürücü belgesi alabilirsiniz.

Ekskavatörün görevleri nelerdir?

Ekskavatörler toprağın altından toprak kaldırır.Hendekler ve derin çukurlar açabilir.Yol yapım maaliyetlerini azaltır.İnşaat alanlarında kazı çalışmalarının kolayca yapılmasını sağlar.Ayrıca maden kazı çalışmasında kullanılır.Maden çalışmalarında kullanılan ekskavatör oldukça devasa bir yapıya sahiptir.Kanallara şev açar.Dolmuş kanalları temizler.Toprak harfiyatı yapar.

Ekskavatörün çeşitleri

Ekskavatör yapılacak işin türüne göre göre iki yapıya ayrılır:Paletli ve lastik tekerlekli sistemlerdir.

Paletli ekskavatörler: Kanal açımı,gevşek zeminler ve kazma çalışmalarında paletli ekskavatör kullanılır.Paletli ekskavatörler zemin üzerinde daha dengeli durmaktadır. Özellikle manevra kabiliyetleri çok yüksektir.

 

Lastik Tekerlekli Ekskavatörler: Taşıma yükleme,kazı çalışmalarında faaliyet göstermektedir.Özellikle kaplamalı zemine zarar vermez.Bu nedenle yollarda rahatlıkla hareket edebilir.

 

Mini ekskavatör nedir?

  Çalışma ağırlığı 11  tona kadar olan ekskavatörlere mini ekskavatör denir.Büyük makinelerin giremediği dar alanlara kolaylıkla girebilir.Ayrıca kullanımı oldukça kolaydır.Derin kazı çalışmaları yapmaz.Maliyeti oldukça düşüktür.

Mini ekskavatörler nerelerde kullanılır?
 
Karayolu peyzaj çalışmalarında,belediye çalışmalarında,orman işleri terasman yapımında kullanılmaktadır.


Mini ekskavatörlerin yapısı nasıldır?

  Ana şasiye bağlı olarak 2 adet yürüyüş takımı bulunur.Bu yürüyüş takımları genellikle hafiftir.Ana şasinin üstünde motor,hidrolik pompa,operatör kabini bulunur.

 

Küçük ekskavatör nedir?

Genellikle 11 ton ile 18 ton ağırlıklarındadır.Maaliyet olarak mini ekskavatörden daha yüksek fiyattadır.

 

Küçük ekskavatör çalışma alanları nedir?

 Daha çok çevre düzenleme,karayolu çalışmaları yapımı ve taş duvar yapımında kullanılır.Hendek ve kanal kazımında,hazır prefabrik sistemlerin yerleştirilmesinde kullanılır.

 

Büyük boy ekskavatör nedir?

Genellikle ağırlıkları 36 ton ile 90 ton arasında değişir.Ağır kaldırma ve büyük harfiyat işlerinde kullanılır.Büyük maden ocaklarında kullanılır.Güçlü ve verimli motorları bulunmaktadır.Hidrolik sistemleri oldukça gelişmiş düzeydedir.Çok büyük kayaları bile kolayca parçalayabilir.

G Sınıfı Ehliyeti
...
Forklift Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır ?
...
Tavan Vinci Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır ?
...
Silindir Operatörü Belgesi Nasıl Alınır ?
...
Dozer Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır ?
...
İş Kamyonu Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır ?
...
Greyder Operatörlük Belgesi Nasıl Alınır ?
...
Kule Vinç Operatörü Belgesi Nasıl Alınır ?
...