Sürücü Kursu Ara


C Sınıfı (Kamyon,Çekici) Ehliyetinin Uygulamalı Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Uygulamalı sınav, direksiyon eğitimini tamamlayıp, sınava hazır olan sürücü adaylarının sürücü kursu tarafından ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilmesiyle ve yine ilçe milli eğitim müdürlüğünün belirleyeceği takvimde yapılır. Cumartesi ve Pazar günleri 8:20 ile 17:20 saatleri arasında yapılan sınav için daha önce belirlenen randevu saatinde sınava alınırsınız.

Sınav Süresi

Sınav süresi bir sürücü adayı için 5 dakika Araç bilgisi soruları ve 30 dakika sınav güzergahında araç sürüşü ile toplam 35 dakikada tamamlanmaktadır. Sınav aracınızı takip eden araçta Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından atanan iki komisyon üyesinden biri ve usta öğretici yer alır, sürücü adayı aracınızın yanında ise diğer komisyon üyesi bulunur ve güzergah boyunca kamyon kullanımınızı değerlendirir.

Sınav Değerlendirmesi
Sınav süresinde 100'ün üzerinde değerlendirme maddesi ile komisyon üyeleri tarafından değerlendirme yapılır. Bazı değerlendirme maddelerinde tek hatadan dolayı, bazılarında ise yapılan 2 hata nedeniyle başarısız sayılırsınız ve hata yapılan yerde sınavınız sonlandırılır. Sınav bitiş noktasına gelen sürücü adayına, komisyon tarafından başarılı veya başarısız olduğu söylenir.

Başarısız Sürücü Adayı
Direksiyon sınavında başarısız olan sürücü adayı, sürücü kursundan en az 2 saat süreyle yeniden direksiyon eğitimi almak zorundadır. Direksiyon eğitimini alan sürücü adayı milli eğitim müdürlüğünün belirleyeceği bir sonraki sınav takviminde yeniden sınava girebilir. İlk sınavından sonra başarısız olan sürücü adayının sonraki 3 sınavda da başarısız olması durumunda, istemeleri hâlinde girdiği son sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren en geç 60 gün içinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve 20 saat direksiyon eğitimi dersini almaları şartıyla dört sınav hakkı daha olur.

C Sınıfı (Kamyon ve Çekici) Ehliyeti
...
C1 Sınıfı Ehliyet Haber Başlığı
...