Sürücü Kursu Ara


Ehliyet İçin Ödenen Ücretler Nelerdir?

Sürücü Kursuna Kayıt Ücreti
Her ilde sürücü kursu ücretleri valilikler tarafından taban ücret olarak belirlenmektedir. Bu nedenle iller arasında ücret farklılıkları oluşmaktadır. B sınıfı ehliyet kursuna kayıt ücretini bu linkten ilinizi belirterek öğrenebilirsiniz. Bu ücret karşılığında teorik eğitimler ile 14 saat süren direksiyon eğitimi alırsınız.

Teorik Sınav (e-Sınav) Ücreti
Türkiye genelinde sabittir ve MEB tarafından belirlenir. 2020 yılı e-Sınav ücreti 90 TL'dir.

Direksiyon Sınavı Ücreti
Türkiye genelinde sabittir ve MEB tarafından belirlenir. 2020 yılı B Sınıfı Ehliyeti direksiyon uygulama sınavı ücreti 120 TL'dir.

Harçlar 
Aşağıda sıralanan harç ücretlerinin toplamı 2020 yılı B sınıfı Ehliyeti için 988,70 TL'dir.

  1. Ehliyet Harç Ücreti : Ehliyet harçlarının miktarını devlet belirler ve ücret miktarı tüm illerde aynıdır. İlk defa ehliyat alacaklar Sürücü belgesi harç ücretinin yanı sıra değerli kağıt bedelini ve hizmet bedelini de ödemek zorundadır.  Nisan 2018 itibariyle harç ücretleri artık Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesi üzerinden ödenebilmektedir. İlk defa B Sınıfı Ehliyeti alacaklar için 2020 yılı harç ücreti 751,70 TL'dir.
  2. Değerli Kağıt Ücreti : Değerli kağıt bedeli 2020 yılı için 200 TL'dir ve ehliyet harç ücreti gibi GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) internet sitesi üzerinden ödenebilmektedir.
  3. Hizmet Bedeli (Vakıf Payı) : Hizmet Bedeli 2020 yılı için 37 TL'dir. Trafik vakfına ödenen bir ücrettir. İnternet bankacılığından ödenebilmektedir. Fakat bazı bankalar değerli kağıt ücreti ile birlikte bu hizmeti gerçekleştirmektedir.

B Sınıfı (Manuel Vites) Ehliyeti
...
B Sınıfı (Otomatik Vites) Ehliyeti
...
B1 Sınıfı Ehliyeti
...
BE Sınıfı Ehliyeti
...