Sürücü Kursu Ara


Sürücü Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sürücü Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sürücü kursu seçerken dikkat edilmesi gereken konuları maddeler halinde aşağıya sıraladık. Her bir maddenin çok önemli olduğunu tekrar vurgulmak yerinde olur.

  1. Direksiyon Usta Öğreticisi : Her alanda olduğu gibi direksiyon eğitimininin başarısında da, öğretici başrol oynamaktadır. Sabır, dikkat ve ayrıntılı anlatım isteyen direksiyon eğitiminde bu özelliklere sahip olmayan bir usta öğretici ile karşılaşırsanız çok az bilgi ile sınava girmek zorunda kalabilirsiniz. Sürücü kurslarında maalesef sirkülasyonun fazlalığı, çalışma koşulları, ücretler gibi çeşitli nedenlerle çok farklı psikolojide usta öğreticilerle karşılaşılabilinmektedir. Bu noktada sürücü kurslarının başarı oranları hakkında bilgi edinmeniz avantaj sağlayacaktır. Başarı oranı yüksek olan sürücü kursları önemli bir kriterdir, ayrıca durumunuzu anlatarak, usta öğreticiler arasından size uygun bir usta öğretici talep edebilirsiniz. Bayansanız, bayan usta öğretici tercih edebilirsiniz; çok stress yaşıyorsanız, sabırlı ve iletişimi kuvvetli bir usta öğretici sizi başarıya daha kolay taşıyabilecektir.
  2. Direksiyon Eğitimlerinin Eksiksiz Verilmesi : Direksiyon eğitimi, alınacak ehliyet türüne göre farklı saatlerde verilmektedir. B Sınıfı Manuel Vites Ehliyeti İçin sürücü kursuna başvurduysanız 14 saat eğitim almanız gerekmektedir. Ayrıca yönetmelikte "Bir ders saati süresi elli dakikadır. İki ders saati arasındaki dinlenme süresi on dakikadır." hükmü yer almaktadır. Bu nedenle sürücü kursu seçerken uygulamalı eğitimlerin eksiksiz yapılıp yapılmayacağı, uygulamalı eğitim ders saat süresinin 50 dk olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır. Ayrıca eğitim ders saatlerinin, sizin boş zamanlarınıza uygun olarak planlanıp planlanamayacağını da sormayı unutmayın.
  3. Direksiyon Eğitimi Verilen Araçların Durumu : Eğitimde kullanılan araç yeni ise, sürücü kursu bu konuda ciddi bir yatırım yapmış ve işini titizlikle uygulamaya çalışıyor demektir. Çünkü araçların yeni olması demek  hem eğitim sırasında hem de sınav zamanında karşılaşılacak sorunların minimuma indirilmiş olması demektir. Bir çok aday, vitesi zor değişen, eskimiş lastiklerden dolayı uygulama sınavlarından kalmaktadır. Ayrıca ehliyet alma süreci konforlu, güvenli bir şekilde devam ettirilmesi gereken bir süreçtir. Bu nedenle sürücü kursu seçerken sorulması gereken en önemli konulardan biri "eğitim araçlarının Markası ve Modelidir". Ayrıca  "Eğitim aracını aynı zaman da sınav aracı olarak kullanılıp kullanılmayacağı" sorusudur. Bazı sürücü kursları eğitim araçları ve sınav araçlarını çeşitli nedenlerle değiştiriyor olabilir. Uygulama sınavında başarılı olmanın en önemli etkenlerinden biri de eğitim aracı olarak kullandığınız, alıştığınız (B Sınıfı Manuel Vites Ehliyeti İçin 14 saat sürecince içinde eğitim aldığınız) aracın, sınav aracı olarak kullanmanızdır.
  4. Ücretler :  Sürücü kursu ile yaşanılan diğer bir sorun da ücretlerle ilgilidir. Uygulamalı sınavdan başarısız olunması durumunda yeniden alınması gereken direksiyon dersleri için ne kadar ücret ödeyeceğinizi, teorik sınavdan kaldığınızda ödemeniz gereken ücreti ve diğer karşınıza çıkacak ücretlerin (dosya masrafı vs.) olup olmadığını sorgulamanız daha sonra herhangi bir şok ile karşılaşmamanız için yararlı olacaktır.
Not : Teorik veya Uygulamalı Direksiyon Eğitimi alırken, kurslardan edineceğiniz bilgi ve kazanımları sınavları geçmek için değil, hayatınız boyunca güvenli ve kazasız bir araç kullanımı için gerekli olduğunu, bu nedenle sürücü kursu seçiminizin göz ardı edilmemesi gerektiğini tekrardan hatırlatmak isteriz.

2021 Yılı Ehliyet Harçlarının Zamlı Fiyatları
...
Sürücü kursları katı önlemlerle 1 Haziran 2020'de eğitime başladı
...
B Sınıfı (Manuel Vites) Ehliyeti
...
B Sınıfı (Otomatik Vites) Ehliyeti
...
B1 Sınıfı Ehliyeti
...
BE Sınıfı Ehliyeti
...