Sürücü Kursu Ara


Tanıtım Videosu

A1 Sınıfı Uygulama Sınavı Nasıl Yapılıyor?

     Uygulamalı sınav, direksiyon eğitimini tamamlayıp, sınava hazır olan sürücü adaylarının sürücü kursu tarafından ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirilmesiyle ve yine ilçe milli eğitim müdürlüğünün belirleyeceği takvimde yapılır. Cumartesi ve Pazar günleri 8:20 ile 17:20 saatleri arasında yapılan sınav için daha önce belirlenen randevu saatinde sınava alınırsınız.

Sınav Süresi

     Sınav süresi bir sürücü adayı için 5 dakika Araç bilgisi soruları ile 30 dakika sınav güzergahında araç sürüşü ile 35 dakikalık sınav süreci tamamlanmaktadır. Araç bilgisi sorularından sonra videoda da gösterildiği gibi bir parkurda, slalom, hızlanma yavaşlama, engelden kaçma, denge çizgisi ve dairesel dönüşlerin izleneceği bir parkurda motosiklet hakimiyetiniz değerlendirilir. Parkur sonrasında, güzergah boyunca motosikletinizi takip eden bir araçta Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından atanan iki komisyon üyesi ve usta öğretici yer alır. 

Sınav Değerlendirmesi
     Sınav süresinde 100'ün üzerinde değerlendirme maddesi ile komisyon üyeleri tarafından değerlendirme yapılır. Bazı değerlendirme maddelerinde tek hatadan dolayı, bazılarında ise yapılan 2 hata nedeniyle başarısız sayılırsınız ve hata yapılan yerde sınav sonlandırılır. Sınav bitiş noktasına gelen sürücü adayı, komisyon tarafından başarılı veya başarısız olduğu söylenir.

Başarısız Sürücü Adayı
     Direksiyon sınavında başarısız olan sürücü adayı, sürücü kursundan en az 2 saat süreyle yeniden direksiyon eğitimi almak zorundadır. Direksiyon eğitimini alan sürücü adayı milli eğitim müdürlüğünün belirleyeceği bir sonraki sınav takviminde yeniden sınava girebilir. İlk sınavından sonra başarısız olan sürücü adayının sonraki 3 sınavda da başarısız olması durumunda, istemeleri hâlinde girdiği son sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren en geç 60 gün içinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve 12 saat direksiyon eğitimi dersini almaları şartıyla dört sınav hakkı daha olur.

A Sınıfı 35 KW Üstü Motosiklet Ehliyeti
...
A1 Motosiklet Ehliyeti
...
A2 Motosiklet Ehliyeti
...