Sürücü Kursu Ara


A1 Sınıfı Ehliyet İçin Ödenen Ücretler

Sürücü Kursuna Kayıt Ücreti
Her ilde sürücü kursu ücretleri valilikler tarafından taban ücret olarak belirlenmektedir. Bu nedenle iller arasında ücret farklılıkları oluşmaktadır. A1 sınıfı ehliyet kursuna kayıt ücretini bu linkten ilinizi belirterek öğrenebilirsiniz. Bu ücret karşılığında teorik eğitimler ile en az 12 saat süren direksiyon eğitimi alırsınız.

Teorik Sınav (e-Sınav) Ücreti
Türkiye genelinde sabittir ve MEB tarafından belirlenir. 2020 yılı e-Sınav ücreti 90 TL'dir.

Direksiyon Sınavı Ücreti
Türkiye genelinde sabittir ve MEB tarafından belirlenir. 2020 yılı A2 Sınıfı Ehliyeti direksiyon uygulama sınavı ücreti 120 TL'dir.

Harçlar 
Aşağıda sıralanan harç ücretlerinin toplamı 2020 yılı A1 sınıfı Ehliyeti için  486,30 TL'dir. Ehliyet harçlarının miktarını devlet belirler ve ücret miktarı tüm illerde aynıdır. İlk defa ehliyet alacaklar Sürücü belgesi harç ücretinin yanı sıra değerli kağıt bedelini ve hizmet bedelini de ödemek zorundadır.

  1. Ehliyet Harç Ücreti : İlk defa A1 Sınıfı Ehliyeti alacaklar için 2020 yılı harç ücreti 249,30 TL'dir.
  2. Değerli Kağıt Ücreti : Değerli kağıt bedeli 2020 yılı için 200 TL'dir.
  3. Hizmet Bedeli (Vakıf Payı) : Hizmet Bedeli 2020 yılı için 37 TL'dir. Trafik vakfına ödenen bir ücrettir. İnternet bankacılığından ödenebilmektedir. Fakat bazı bankalar değerli kağıt ücreti ile birlikte bu hizmeti gerçekleştirmektedir.

A Sınıfı 35 KW Üstü Motosiklet Ehliyeti
...
A1 Motosiklet Ehliyeti
...
A2 Motosiklet Ehliyeti
...